Přepravní podmínky pro cestující a zavazadla v letecké dopravě
§ 1 Definice
DOPRAVCE – letecká společnost provozující dopravu osob, přepravu zavazadel, zboží a pošty na podkladě letenek a nákladních listů.
EMBARGO – zákaz letecké dopravy cestujících a přepravy zboží (nebo určitých druhů zboží) po určitou dobu na linkách vyhlášených dopravcem.
KUSOVÝ SYSTÉM – odbavování zavazadel podle počtu kusů platí při cestách do/z USA, US teritorií a Kanady.
IATA – International Air Transport Association – mezinárodní sdružení leteckých dopravců.
ICAO – International Civil Aviation Organization – Mezinárodní organizace pro civilní letectví.
KOMBINOVANÉ JÍZDNÉ – vytvoření jízdného pomocí sloučení dvou nebo více tarifů.
LETECKÉ DOPRAVNÉ (JÍZDNÉ) – částka uvedená v letence jako cena za leteckou dopravu cestujícího.
MÍSTO ODLETU – letiště, na kterém v souladu s letenkou začíná letecká doprava cestujících a přeprava zavazadel.
MÍSTO URČENÍ – letiště, na kterém v souladu s letenkou končí letecká doprava cestujících a přeprava zavazadel
LETENKA – cestovní a zavazadlový lístek, vystavený dopravcem nebo jeho agentem cestujícímu, podle kterého se provádí doprava cestujícího a přeprava jeho zavazadel.
MEZINÁRODNÍ LETECKÁ DOPRAVA – letecká doprava, při níž místo odletu a místo určení (bez ohledu na transfer nebo zpoždění během dopravy) jsou v různých státech, nebo v tomtéž státě s dohodnutou zastávkou v jiném státě.
MONTREALSKÁ ÚMLUVA – Úmluva o sjednocení některých pravidel v mezinárodní letecké dopravě, podepsaná v Montrealu dne 28. 5. 1999.
NEDOPROVÁZENÉ DÍTĚ – dítě ve věku od 5. do 12. narozenin, které není doprovázeno osobou starší 15 let.
NEDOPROVÁZENÉ ZAVAZADLO – zavazadlo přepravované na letecký nákladní list za zbožový tarif podle zvláštních podmínek.
NEPRAVIDELNÁ (CHARTEROVÁ) DOPRAVA – letecká doprava mimo letový řád.
NEPRAVIDELNOSTI V OSOBNÍ DOPRAVĚ – nedodržení letového řádu.
NEZAPSANÉ ZAVAZADLO (KABINOVÉ) – zavazadlo, které si cestující může vzít s sebou do kabiny letadla a po celou dobu cesty se o ně sám stará (viz § 11, bod 3).
PÁTRÁNÍ – proces pátrání po nedoručených zavazadlech, které provádí dopravce.
PODEZŘELÝ DOKLAD – doklad, který byl ztracen, odcizen, padělán, jeví známky nekvalifikovaného zásahu, nebo je pohřešován.
PODMÍNKY PŘEPRAVNÍ SMLOUVY – podmínky, za kterých se uskutečňuje letecká doprava cestujících a přeprava zavazadel v souladu s Leteckým přepravním řádem.
POPLATEK Z PROHLÁŠENÉ HODNOTY – poplatek vycházející z celkové hodnoty zavazadla prohlášené cestujícím před odletem.
PLACENÍ PŘEDEM – způsob platby za přepravu zboží, při němž odesilatel hradí letecké přepravné a jiné poplatky v místě odletu. Jiné poplatky v místě příletu hradí příjemce.
POZEMNÍ DOPRAVA – je doprava cestujících, přeprava zavazadel a zboží mezi městskou výpravnou leteckého dopravce a letištěm místa odletu nebo doprava cestujících autobusy nebo vlakem v případě řešení nepravidelnosti letecké dopravy.
PRAVIDELNÁ DOPRAVA – letecká doprava prováděná podle letového řádu.
PROHLÁŠENÁ HODNOTA – prohlášená hodnota zavazadla (včetně jeho obsahu), která představuje vyšší hodnotu, než je limit odpovědnosti dopravce.
PŘEDPOKLÁDANÝ ČAS ODLETU – čas, kdy se předpokládá odlet letadla podle letového řádu.
PŘEDPOKLÁDANÝ ČAS PŘÍLETU – čas, kdy je očekáván přílet letadla na letiště podle letového řádu.
PŘERUŠENÍ LETU – ukončení letu v bodě mezipřistání nebo v kterémkoliv bodě po trati.
PŘESPOČETNÉ ZAVAZADLO – zavazadlo, které svojí hmotností přesahuje povolenou volnou hmotnost zavazadla, popř. povolený počet kusů zavazadel u kusového systému.
REKLAMACE – písemný požadavek na odškodnění při nedodržení podmínek přepravní smlouvy leteckým dopravcem.
REKONFIRMACE – opětovné potvrzení již zajištěného (rezervovaného) místa.
REZERVACE (KNIHOVÁNÍ) – zajištění místa v letadle pro cestujícího, přespočetná zavazadla nebo přepravní kapacity pro zboží.
SMĚROVÁNÍ – přehled průběhu letecké cesty podle jednotlivých linek a letišť, který je uveden v letence.
ŠKODY NA ZAVAZADLE A NA ZBOŽÍ – POŠKOZENÍ ZAVAZADLA – změna stavu zavazadla vlivem fyzických nebo chemických zásahů, které částečně zavazadlo znehodnocují.
ZNIČENÍ ZAVAZADLA – změna stavu zavazadla/zboží následkem fyzických nebo chemických zásahů, kdy je zavazadlo zcela znehodnoceno.
NEÚPLNÉ ZAVAZADLO – změna stavu zavazadla, kdy do místa určení dojde pouze část zavazadla.
TRANSFEROVÉ LETIŠTĚ – mezilehlé letiště, které je v letence/leteckém nákladním listu označeno jako bod, ve kterém cestující přestupuje z jedné linky na jinou linku stejného nebo jiného dopravce nebo ve kterém se předá zboží z jedné linky na jinou linku stejného nebo jiného dopravce.
TRANZITNÍ LETIŠTĚ – letiště mezipřistání, které není uvedeno v letence/leteckém nákladním listu v rubrice pro směrování.
VÍZUM – dokument povolující vstup a nařizující opuštění v určitém období území státu, který vízum vydal. Vízum bývá vymezeno také důvodem pobytu. Obvykle jde o razítko nebo štítek vlepený do pasu, některé státy vydávají víza jako samostatný dokument (list papíru).
ZAPSANÉ ZAVAZADLO – zavazadlo, které je po dobu letu uloženo v zavazadlovém prostoru letadla a je zapsáno v letence cestujícího.
ZVLÁŠTNÍ JÍZDNÉ – dopravné, které je poskytováno podle zvláštních pravidel a určitých podmínek stanovených dopravcem.
DIAKRITIKA – při vyplňování osobních údajů doporučujeme nepoužívat diakritiku. Někteří dopravci, zvláště „low cost“, mohou díky špatnému přepisu diakritiky letenku vystavit na špatné údaje, které vzniknou nepřečtením některých znaků, které oni, jako zahraniční společnost, ve svém jazyce nemají, nebo u jmen nepoužívají.
§ 2 Rozsah působnosti
1. Obecná ustanovení
Podrobné přepravní podmínky pro cestující, zavazadla a zboží (dále jen „Podmínky“) se vztahují na veškerou pravidelnou a nepravidelnou vnitrostátní a mezinárodní dopravu cestujících, zavazadel a zboží, kterou provádějí dopravci, včetně služeb s touto dopravou a přepravou souvisejících, jakožto i proces koupě letenky u IATA agenta.
Přepravní podmínky leteckých dopravců provádějících let jsou nadřazeny Podmínkám IATA agenta.
Klient je povinen seznámit se a dodržovat Přepravní podmínky zveřejněné na webových stránkách dopravce.
2. Doprava nebo přeprava zdarma
Jde-li o dopravu nebo přepravu prováděnou zdarma, má dopravce právo vyloučit zcela nebo zčásti platnost těchto Podmínek.
3. Smlouva o přepravě
Smlouva o přepravě je uzavřena prostřednictvím M&B Compas Int. s.r.o. mezi cestujícím a leteckou společností operující příslušné lety. Podmínky této smlouvy se řídí přepravními a obchodními podmínkami dané letecké společnosti. Smlouva je uzavřena v okamžiku vystavení letenky. Zakoupené letenky od „low cost“ dopravce se řídí obchodními podmínkami daného „lowcost“ dopravce.
4. Podmínky poskytování služeb
Nákupem našich služeb souhlasíte s tarifními podmínkami, podmínkami rezervace hotelu, podmínkami cestovních a doplňkových služeb uvedených při nákupu našich produktů. Podmínky mohou být v angličtině. Pokud podmínkám nerozumíte nebo s nimi nesouhlasíte, nedokončujte objednávku na našich webových stránkách.
§ 3 Letenka
1. Obecná ustanovení
Dopravce nepřijme k dopravě osobu, která nemá platnou letenku. Letenka je nepřenosná. Cestující musí na požádání dopravce nebo jiných oprávněných orgánů předložit letenku. Letové segmenty musí být použity v pořadí uvedeném na letence.
2. Závadnost letenky
Dopravce má právo odmítnout cestujícího v případě, že:
– předložená letenka není platná
– údaje v letence jsou měněny jinou osobou než dopravcem nebo schváleným prodejním zástupcem
– pokud se jedná o doklad, který není věrohodný (doklad, který je ztracen, pohřešován, odcizen, padělán, jeví známky nekvalifikovaného zásahu nebo je zakoupen přes internet podezřelou platební transakcí – za podezřelou transakci může být považováno i to, že cestující nemůže předložit platební kartu, kterou byla letenka hrazena)
3. Platnost letenky
Letenka opravňuje cestujícího k dopravě z letiště místa odletu na letiště místa určení podle směru cesty a tarifu uvedeného v letence. Pokud podmínky použitého tarifu nestanoví kratší lhůtu, platí letenka 1 rok ode dne nastoupení prvního úseku cesty, a jestliže nebyl použit ani jeden z letových kuponů, 1 rok ode dne vydání letenky.
Každý letový segment opravňuje k dopravě v den a pro let, na který bylo zajištěno místo. Byla-li vydána letenka bez data letu, může být pro cestujícího zajištěno místo jen podle prostorových možností požadovaného letu. Nemůže-li dopravce zajistit cestujícímu dříve potvrzené místo v letadle nebo dojde-li k odložení letu v době platnosti letenky, prodlouží se platnost letenky do doby, kdy dopravce bude moci uskutečnit dopravu.
§ 4 Přerušení cesty
Přerušení cesty je možné pouze tehdy, umožňují-li to podmínky příslušného tarifu. Přerušení cesty musí být vyznačeno v letence. Dopravce si vyhrazuje právo nepovolit změnu letenky za účelem přerušení letu u již vystavené letenky.
§ 5. Nenávazné lety
1. Lety na více letenkách
V případě zakoupení separátních letenek nenese dopravce odpovědnost za náklady vzniklé změnou či zakoupením letenky pro návazný let v případě zpoždění, změny či zrušení předchozího letu.
2. Nenávazné lety v rámci 1 dne
V případech, kdy je letenka vystavena na takovou trasu letu, kde je při přestupu na další let nutné vyčkat přes noc, není ubytování v tranzitním bodě zahrnuto v ceně letenky, pokud není výslovně uvedeno jinak.
V případech, kdy letecký dopravce poskytuje v rámci hodnoty ceny letenky ubytování, či jiné služby, spojené a související s využitím letecké dopravy s daným leteckým dopravcem, lze tyto služby požadovat cestujícím až po vystavení a úhradě ceny letenky. Poskytnutí těchto služeb je závislé na kapacitě leteckého dopravce a cestující nemá na poskytnuté služby žádný právní nárok.
3. Lety nenavazující v rámci 1 letiště
V případech, kdy je letenka vystavena na takovou trasu letu, kde je při přestupu nutná přeprava z jednoho letiště na druhé, není tato přeprava zahrnuta v ceně letenky, není-li výslovně uvedeno jinak.
4. Odbavení zavazadel při nenávazných letech
Dopravce může odmítnout odbavit cestujícího na trasu letu, která není součástí jeho letenky (viz bod 1. Lety na více letenkách). Dopravce nepřepravuje zavazadla mezi letišti v případě, že lety nenavazují v rámci 1 letiště (viz bod 3. Lety nenavazující v rámci 1 letiště).
§ 6 Jízdné
1. Obecná ustanovení
Pro dopravu, na kterou se vztahují tyto Podmínky, jsou závazné sazby jízdného vyhlášené dopravcem jako platné v den vystavení letenky. Jestliže mezi dvěma místy nebylo uveřejněno jízdné, použije se kombinované jízdné. Letenka vystavená za zvláštní jízdné může být použita pouze za podmínek stanovených pro toto jízdné. Jakákoliv změna směrování nebo data odletu může znamenat změnu jízdného. Cena přepravy na letiště, cena přepravy mezi letišti v místě přestupu na cestě do konečné destinace (např. Londýn Heathrow-Londýn Gatwick apod.) nebo přeprava z letiště nejsou zahrnuty v ceně letenky.
2. Placení jízdného
Jízdné se platí hotovostně či bezhotovostně v měně přijímané M&B Compas Int. s.r.o.
3. Ostatní taxy a poplatky
Cestující je povinen kromě jízdného zaplatit taxy a poplatky související s leteckou dopravou, které jsou stanoveny nebo schváleny oprávněnými státními orgány. V případě jakékoliv změny výše tax a poplatků v době mezi vystavením letenky a začátkem cesty, bude příslušný rozdíl dodatečně vybrán. Cestující je povinen informovat se o možných výjimkách, kdy let. taxa je vybírána přímo v místě odletu. Dopravce si v případě jakékoliv změny letenky dle požadavku cestujícího vyhrazuje právo doúčtovat rozdíl tax a poplatků do aktuální výše ke dni změny letenky.
4. Cena zavazadla
V ceně letenky nemusí být zahrnuté zavazadlo. Cestující je sám povinen se informovat na tuto skutečnost a na pozdější reklamace nebude brán zřetel.
§ 7 Zajištění místa
1. Obecná ustanovení
Cestující, který má letenku bez data letu, nebo který žádá změnu data letu, nemá právo na přednostní zajištění místa.
2. Podmínky pro zajištění místa
Agent může provést zajištění místa na konkrétní let, a to za předem sjednaný poplatek.
3. Přidělování míst v letadle
Dopravce nemůže z bezpečnostních nebo provozních důvodů zajistit, že bude cestujícímu přiděleno v letadle požadované místo. Nedostaví-li se cestující k odbavení do stanovené doby nebo nemá-li potřebné doklady nebo není-li způsobilý vykonat let, má dopravce právo zrušit zajištěné místo.
4. Zrušení místa
Za nepoužití nebo zrušení pevně zajištěného místa může být vybírán stornovací poplatek za podmínek stanovených agentem a použitým jízdným. V zájmu cestujícího je informovat se o podmínkách tarifu před vystavením letenky.
5. Rekonfirmace (znovupotvrzení) místa
Dopravce má právo na určených linkách vyžadovat rekonfirmaci místa. Pokud toto cestující neučiní do stanovené doby, dopravce má právo zrušit zajištěné místo.
§ 8 Povinnosti cestujících při letecké dopravě
1. Cestující je povinen před zakoupením letenky a před nástupem do letadla na vyzvání pracovníka M&B Compas Int. s.r.o. nebo dopravce nebo státních orgánů prokázat svou totožnost a předložit příslušné cestovní doklady.
2. Při koupi letenky je cestující povinen informovat leteckého dopravce prostřednictvím agenta o svých zdravotních potížích, které by mohly zkomplikovat jeho dopravu nebo negativně ovlivnit průběh letu.
3. Cestující je povinen podrobit se bezpečnostní kontrole včetně svých zapsaných a nezapsaných zavazadel.
4. Podle platných mezinárodních předpisů nesmí mít cestující u sebe zbraně, střelivo, nože, hračky odpovídající skutečným útočným zbraním (např. pistole, granáty) a všechny další předměty bodné a sečné povahy. Tyto předměty musí být uloženy pouze v zapsaném zavazadle. Dopravce se zříká jakékoliv odpovědnosti za zadržení těchto předmětů. Látky nebezpečné povahy (výbušniny a střelivo, hořlaviny, žíraviny, stlačené plyny, jedy nebo toxické a infekční materiály, okysličující látky, radioaktivní materiál, magnetický materiál a ostatní nebezpečné zboží) lze přepravovat pouze jako zboží za zvláštních přepravních podmínek.
5. Cestující je povinen zachovávat opatrnost přiměřenou povaze leteckého provozu a dbát pokynů
dopravce zejména při:
■ odbavování, shromažďování a pohybu v prostorách pro cestující
■ nastupování a vystupování z letadla
■ ukládání oděvů a nezapsaných (kabinových) zavazadel v letadle.
6. Cestující je povinen zdržet se jednání, které by mohlo ohrozit bezpečnost a plynulost letecké dopravy, rušit nebo obtěžovat ostatní cestující nebo být příčinou jejich stížností, bránit řádnému výkonu povinností pracovníků dopravce, poškodit majetek dopravce nebo cestujících, zdržet se nadměrného požívání alkoholu na palubě letadla.
7. Cestující je dále povinen:
– dostavit se k odbavení a ke splnění všech požadovaných formalit a odbavovacích procedur dostatečně včas, nejpozději však do doby stanovené dopravcem. Cestující si ve vlastním zájmu vyžádá tuto informaci u agenta.
– na výzvu pracovníka dopravce nebo na pokyn světelným panelem se při vzletu a přistání, případně během letu, připoutat bezpečnostními pásy,
– na požádání pracovníka dopravce si přesednout na určené sedadlo, je-li to z provozních důvodů nutné,
– dodržovat zákaz kouření na palubách všech letadel. Porušení zákazu může být trestáno vysokou finanční pokutou,
– za letu nepoužívat dopravcem stanovená osobní elektronická zařízení a přístroje, které svým provozem mohou negativně ovlivnit funkce a provoz elektronických přístrojů a zařízení letadla.
– při poškození jeho zdraví za letu podrobit se nezbytné první pomoci, sdělit posádce požadované osobní a zdravotní údaje a podrobit se následnému lékařskému vyšetření,
– uhradit dopravci všechny náklady za ztráty a škody, které mu cestující způsobil nebo zapříčinil svým nepřiměřeným jednáním (např. poškození interiéru letadla, ilegální přeprava nebezpečných zvířat, zboží atd.),
– za letu bezpodmínečně se podřídit pokynům velitele (kapitána) letadla a palubního personálu,
– podrobit se předepsané bezpečnostní osobní prohlídce prováděné orgány státní správy nebo pověřenými organizacemi,
– přizpůsobit svůj oděv a zevnějšek tak, aby odpovídal standardu letecké dopravy.
– uschovat pro případnou reklamaci veškeré cestovní doklady (palubní lístky, potvrzení o přijetí zavazadel, apod.). Dopravce nemusí bez doložených dokladů reklamaci přijmout.
§ 9 Povinnosti dopravce při letecké dopravě
1. Dopravce je povinen zajistit, aby cestující byli seznámeni s umístěním a způsobem použití:
– bezpečnostních pásů,
– nouzových východů a zařízení, určených pro společné použití,
– záchranných vest a kyslíkových přístrojů, jestliže jsou tyto prostředky pro použití cestujícími předepsány,
– jiných nouzových zařízení, určených pro individuální použití.
2. Cestující musí být seznámen se zákazem kouření a používání elektronických přístrojů na palubě letadla, jehož porušení může být trestáno pokutou až do výše 100.000,- Kč.
3. V případě potřeby je dopravce povinen poučit cestující o nouzových postupech vhodných pro danou situaci.
4. Dopravce je povinen zajistit možnost upoutání cestujících bezpečnostními pásy při vzletu, přistání, turbulenci a kdykoliv na výzvu velitele (kapitána) letadla a poučit cestujícího o ukládání jeho věcí v letadle.
§ 10 Odmítnutí a vyloučení osob z dopravy
1. Obecná ustanovení
Dopravce může odmítnout dopravu cestujícího:
– vyžadují-li to předpisy dopravce o provádění letů,
– dojde-li ze strany cestujícího k porušení předpisů platných v zemi odletu, příletu nebo přeletu,
– je-li cestující stižen přenosnou nemocí, která podléhá povinnému hlášení, trpí závažnou nemocí, jejíž náhlé projevy by mohly negativně ohrozit bezpečnost cestujících a letu nebo nemůže-li se cestující pro svůj tělesný nebo duševní stav starat sám o sebe a nemá s sebou doprovod, který mu potřebnou péči poskytne,
– porušuje-li svým chováním bezpečnost dopravy nebo veřejný pořádek nebo není-li vhodně oblečen,
– dojde-li k porušení kterékoliv z povinností, které jsou uvedeny v § 8, zejména s ohledem na bezpečnost letecké dopravy
– nesplňuje vízovou povinnost v cílových nebo tranzitních zemích.
§ 11 Podmíněné přijetí k dopravě osob a doprovod dětí
1. Podmíněné přijetí k dopravě
Doprava cestujícího, jemuž by vzhledem k jeho tělesnému, duševnímu stavu či věku hrozilo při letecké dopravě nebezpečí újmy na zdraví nebo jiná škoda, se provádí s podmínkou, že dopravce neodpovídá za případné zranění, onemocnění či jinou újmu na zdraví včetně úmrtí cestujícího a za škodu na věcech, které má cestující u sebe, došlo-li by k takové újmě nebo škodě v souvislosti nebo následkem dopravy.
Při dopravě nemocného cestujícího a těhotných žen (avšak max. do konce 34. týdne těhotenství) je třeba předložit na předepsaném formuláři potvrzení ošetřujícího lékaře, že cestující je schopen letecké dopravy. Cestující je povinen vyzvednout formulář při nákupu letenky. Doprava těhotných žen od 34. týdne těhotenství je na vlastní riziko ženy a dítěte a letecký dopravce se zříká jakékoliv odpovědnosti. Dopravce má právo z bezpečnostních důvodů odmítnout dopravu tělesně či duševně postiženého cestujícího bez doprovodu. Nemocný cestující musí mít při nákupu letenky na předepsaném formuláři potvrzení ošetřujícího lékaře, že je schopen letecké dopravy. V případě náhlého úmrtí cestujícího za letu budou jeho pozůstatky vyloženy z letadla na nejbližším letišti a protokolárně předány kompetentním místním orgánům k dalšímu šetření a objednání náhradní dopravy.
2. Doprava nedoprovázených dětí
Zákonný zástupce nezletilého cestujícího je povinen ověřit u prodejce možnou věkovou hranici samostatně cestujícího nezletilého dítěte, stejně jako podmínky a poplatky za přepravu samostatně cestujícího nezletilého dítěte. Děti mohou cestovat samy za předpokladu, že na letiště odletu jsou doprovázeny dospělou osobou a dopravce musí od ní obdržet písemné prohlášení na předepsaném formuláři, že jiná dospělá osoba bude děti očekávat na letišti místa určení. Nedoprovázené dítě musí mít všechny požadované cestovní doklady. Dopravce může požadovat, aby věk dítěte byl věrohodně prokázán. Při letu „low cost“ dopravcem je nutné se řídit jejich podmínkami. Dopravci nemusí poskytovat dětskou slevu v případě přepravy nedoprovázeného dítěte.
3. Podrobnější podmínky dopravy výše uvedených kategorií cestujících sdělí agent.
§ 12 Zavazadla
1. Obecná ustanovení
Zavazadla se přepravují jako zapsaná a nezapsaná. Cestující má právo na bezplatnou přepravu zavazadel podle dalších ustanovení těchto Podmínek.
2. Zapsaná zavazadla
Rozměry a váha povolených zavazadel se řídí podmínkami operujícího dopravce. Dopravci mohou požadovat poplatky za každé zavazadlo. Informace o váhovém limitu distribuovaná dopravcem na letence (Electronic Ticket Receipt) není pro dopravce závazná. Tuto informaci si cestující ověří u agenta nebo na webové stránce daného dopravce. Jako zapsaná zavazadla se přijímají k přepravě dobře uzavřené a uzamčené kufry nebo jiná pevná uzavíratelná zavazadla. Se souhlasem dopravce mohou být převzaty k přepravě též jiné předměty. Za přepravu nestandardního zavazadla (viz bod 4 níže) může být vybírán dodatečný servisní poplatek. Za zavazadla, která cestující odevzdá dopravci k přepravě (zapsaná zavazadla), je cestujícímu jako potvrzení o převzetí vydán útržek zavazadlové přívěsky, který je cestující povinen uschovat pro případnou reklamaci. Jako zapsaná zavazadla lze též přepravovat ve vhodných obalech potraviny a malá živá zvířata dle vnitřních předpisů dopravce. Každé zavazadlo před přijetím k přepravě musí být opatřeno vně i uvnitř jmenovkou se jménem cestujícího a jeho kontaktní adresou v místě pobytu (např. název a adresa hotelu, adresa trvalého pobytu apod.). Jméno uvedené na jmenovce musí souhlasit se jménem v letence a v cestovním dokladu. Zavazadla, včetně zavazadel s uzávěrem na zip, musí být uzamčena, aby během přepravy nedošlo k jejich otevření. Dopravce neodpovídá za zavazadlo, které nebylo ihned po příletu vyzvednuto. Zapsaná zavazadla se přepravují v nákladovém prostoru letadla a přepraví se zpravidla týmž letadlem jako cestující. Není-li taková přeprava možná, uskuteční se nejbližším možným spojením. Přepravu zavazadel a věcí, které by mohly ohrozit bezpečnost letu, osob nebo majetku a dále zavazadel a věcí, které by mohly být při letecké přepravě snadno poškozeny nebo jejichž obal je nevyhovující, může dopravce odmítnout před odletem nebo kdykoliv během cesty.
3. Nezapsaná zavazadla (kabinová zavazadla)
Rozměry a váha povolených zavazadel se řídí podmínkami operujícího dopravce. Dopravci mohou požadovat poplatky za každé zavazadlo. Informace o váhovém limitu distribuovaná dopravcem na letence (Electronic Ticket Receipt) není pro dopravce závazná. Tuto informaci si cestující ověří u agenta nebo na webové stránce daného dopravce. Kabinové zavazadlo u váhového i kusového systému může mít maximální délku 56 cm, maximální šířku 45 cm a maximální hloubku 25 cm, avšak součet všech tří rozměrů může být maximálně 115 cm. Počet, rozměry a podmínky přepravovaných kabinových zavazadel stanoví konkrétní dopravce. Dopravce je oprávněn se přesvědčit o hmotnosti a rozměrech zavazadla. Bezplatně se mohou přepravovat v kabině pro cestující níže uvedené předměty pro osobní použití, které má cestující u sebe a sám si je opatruje, ovšem vše se řídí podmínkami daného dopravce a je nutné si tuto skutečnost před odletem ověřit buď u agenta nebo na webových stránkách dopravce:
– malá dámská kabelka,
– kabát, šál nebo přikrývka,
– deštník nebo vycházková hůl,
– fotoaparát nebo videokamera nebo dalekohled nebo malý osobní počítač nebo mobilní telefon,
– košík pro dítě a jídlo pro dítě na dobu letu,
– berle a ortopedické přístroje pro invalidní cestující.
Bezplatně se také přepravuje zcela složitelný vozík pro invalidní osoby, který se z prostorových důvodů ukládá do nákladového prostoru letadla.
4. Zvláštní druhy zavazadel
Pouze s předchozím souhlasem dopravce a za podmínek jím stanovených lze přepravovat:
– sportovní výstroj nebo jiné nestandardní nebo nadrozměrné zavazadlo;
– živá zvířata pouze do těch míst, kam je to platnými předpisy povoleno;
Některá zvířata mohou být přepravena za příslušný poplatek v kabině pro cestující nebo jako zapsané zavazadlo v zavazadlovém prostoru letadla v dostatečně velké a pevné schráně s nepropustným dnem. V kabině pro cestující se mohou malá zvířata přepravovat ve schráně o maximálních rozměrech nepřesahujících délku 48 cm, šířku 32 cm a výšku 29 cm. Celková hmotnost schrány se zvířetem nesmí přesáhnout 8 kilogramů. Zdarma a bez schrány se kromě toho může přepravovat v kabině letadla slepecký pes, doprovází-li nevidomou, hluchou či jinak postiženou osobu a pes určený pro záchranu lidských životů. Tito psi musí být opatřeni postroji, vodítkem, potvrzením o výcviku a požadovanou dokumentací, dále je doporučen náhubek pro psa pro použití v případě nutnosti.
Přeprava zbraní a střeliva
Zbraně všeho druhu mohou být přijaty k letecké přepravě jen do těch míst, kam je to platnými předpisy povoleno. Musí být nenabité a umístěny pouze v nákladovém prostoru. Střelivo, které je svým charakterem výbušnina, patří mezi tzv. nebezpečný náklad a může být přepraveno pouze jako letecké zboží podle podmínek pro přepravu nebezpečného nákladu. Přeprava diplomatických zavazadel je povolena diplomatickým kurýrům v kabině pro cestující.
5. Přeprava přespočetných zavazadel
Nadlimitní zavazadlo je zavazadlo, které přesahuje povolenou váhu (v případech, kde je aplikován váhový systém) nebo přesahuje počet kusů (v případech, kde je aplikován kusový systém), a/nebo povolené rozměry. Při použití kusového i váhového systému účtuje dopravce poplatek za překročení počtu kusů bezplatně přepravovaných zavazadel, za překročení hmotnosti bezplatně přepravovaných zavazadel i za překročení rozměrů bezplatně přepravovaných zavazadel. Všechny poplatky může dopravce sčítat. Výše poplatků je stanovena vnitřním předpisem dopravce.
6. Prohlídka zavazadel
Dopravce se může v přítomnosti cestujícího přesvědčit o obsahu jeho zavazadel. Není-li cestující přítomen, je dopravce oprávněn za přítomnosti alespoň jednoho svědka, který není pracovníkem dopravce, otevřít zavazadlo cestujícího, má-li za to, že obsahuje předměty vyloučené z přepravy nebo jejichž přeprava vyžaduje zvláštní režim.
7. Nedoprovázená zavazadla
Přeprava nedoprovázených zavazadel se řídí zvláštními předpisy dopravce.
8. Zavazadla s prohlášenou hodnotou
Cestující má možnost prohlásit hodnotu zapsaného zavazadla vyšší, než je hodnota odpovědnosti leteckého dopravce za předpokladu, že jsou pro toto vytvořeny dopravcem tarifní podmínky.
9. Výdej zapsaných zavazadel
– cestující je povinen vyzvednout si zavazadla ihned po příletu,
– vyzvednout zavazadlo může držitel zavazadlového lístku a útržku zavazadlové přívěsky, která byla k zavazadlu vystavena. Dopravce není povinen zjišťovat, je-li držitel zavazadlového lístku a útržku zavazadlové přívěsky oprávněn převzít zavazadlo a neodpovídá za ztrátu, škodu, či jiné výlohy, které by vznikly cestujícímu v této souvislosti,
– poškození, nevydání nebo ztrátu zavazadla je nutno ohlásit ihned při převzetí zavazadla dopravci, který je povinen o tom sepsat zápis. Jinak se předpokládá, že zavazadlo bylo vydáno v řádném stavu,
– při pozdějším ohlášení škody musí cestující prokázat příčinnou souvislost mezi ohlášenou škodou a příslušnou dopravou.
10. Rozměry a váha
Rozměry a váha povolených zavazadel se řídí podmínkami operujícího dopravce. Tuto informaci si cestující ověří u agenta nebo na webové stránce daného dopravce.
§ 13 Letový řád
1. Letový řád
Dopravce vyvine maximální úsilí za účelem provedení dopravy cestujících a jejich zavazadel v souladu s letovým řádem platným v den letu. Letové řády mohou být změněny bez předchozího oznámení. Dopravce neodpovídá za nepřímé a následné škody. Nároky na náhradu škody cestujícím jsou upraveny přepravními podmínkami dopravce a zvláštními předpisy (Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES 261/2004).
2. Nepravidelnosti v letecké dopravě
Pokud je u pravidelného dopravce let zpožděn, zrušen, nebo pokud dopravce není schopen zajistit předem potvrzené místo a cestující nemůže být dopraven do konečného místa určení, nebo zmešká návaznou linku s potvrzenou rezervací místa, je dopravce povinen v souladu s nařízením Evropského parlamentu číslo 261/2004, aktuální znění najdete zde, buď:
– z vážných příčin nezávislých na dopravci (z důvodu tzv. „vyšší moci“, např. povětrnostní podmínky, technické důvody nezaviněné dopravcem, válečný konflikt, stávka organizace poskytující služby dopravci apod.) může dopravce let odložit, zpozdit, zrušit, ukončit, přesměrovat, změnit typ letadla nebo se dát zastoupit jiným dopravcem, aniž by mu z toho plynula další odpovědnost, kromě povinnosti zajistit dopravu jinými letadly nebo jinými dopravními prostředky nebo vrátit jízdné
– pokud je let odložen, zpožděn, zrušen nebo je změněn typ letadla vlivem okolností, které jsou zaviněny dopravcem, a dopravce není schopen zajistit předem potvrzené místo, cestující může vystoupit na předem stanoveném místě nebo konečném místě určení, nebo pokud okolnosti způsobí, že cestující zmešká rezervované spojení, je dopravce povinen buď
– dopravit cestujícího pravidelnou linkou, kde je volné místo nebo
– přesměrovat cestujícího do konečného místa určení vyznačeného na letence nebo platný úsek pravidelné linky nebo pravidelnou linkou jiného leteckého dopravce nebo zajistit pro cestujícího pozemní dopravu. Jestliže částka za jízdné, platba za přespočetná zavazadla a jiné služby spojené se změnou cesty překročí hodnotu zaplacené letenky nebo její části, nebude dopravce od cestujícího požadovat dodatečné jízdné nebo jiné poplatky a vyplatí cestujícímu rozdíl, pokud jízdné a poplatky za změněnou cestu budou nižší nebo
– vrátit jízdné v souladu s ustanovením § 13 těchto Podmínek a nebude už mít vůči cestujícímu žádné další závazky,
– poskytnout cestujícímu s potvrzenou rezervací, který nebyl přijat k dopravě z důvodů nedostatku kapacity v letadle příslušnou náhradu stanovenou předpisem dopravce.
– dopravce neodpovídá za chyby a opomenutí v letových řádech nebo jiných informacích poskytnutých zaměstnanci nebo agenty dopravce o datech a časech odletů a příletů a o provozu letadel, s výjimkou případů, kdy dopravce je si vědom, že jeho jednáním nebo opomenutím nastane pravděpodobná škoda.
Toto neplatí v případech, kdy dopravce nerealizoval cestu z důvodu ukončení provozu (krach nebo zahájení insolvenčního řízení). Nároky na náhradu škody cestujícím jsou upraveny přepravními podmínkami dopravce a zvláštními předpisy (Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES 261/2004).